Jak odstraním elektrostatický náboj?
Nepříznivé působení elektrostatického náboje se vyskytuje všude tam, kde dochází k tření, oddělování, řezání, přesýpání, rolování materiálů nebo kde elektrický výboj může ohrozit zdraví lidí nebo způsobit výbuch hořlavých par či plynů.
Jedná se o:
- čerpací stanice pohonných hmot,
- letiště,
- textilní a papírenský průmysl,
- výroba a zpracování plastů,
- lakovny,
- sušárny,
- doly,
- fotografický průmysl,
- farmaceutický průmysl,
- operační sály,
- zubní ordinace,
- manipulace a balení výrobků.
A tak můžeme pozorovat, jak obsluha letadla při tankování uzemňuje letadlo i cisternu a předepsaný čas vyčká na vyrovnání potenciálů a vybití. Podobná situace je i na čerpacích stanicích při přepouštění pohonné hmoty z cisterny do zásobníku. Do linek pro výrobu textilií, papíru či plastových folií jsou zařazeny ionizátory a vybíjecí tyče. Kinofilmy a fotografické filmy jsou pokryty antistatickou vrstvou. Lakovací pistole a boxy jsou uzemněny. Na operačních sálech a v zubních ordinacích je položena antistatická podlaha. Avivážní prostředky pro textilie mají antistatické přísady.
Elektrostatický náboj se sám ihned neodstraní, a proto je nutné použít prostředky k jeho odstranění. Typickými prostředky jsou:
- Úprava ovzduší ionizátory, zvlhčovači
- Úpravou pracovních oděvů
- Speciální obuví
- Speciálním nábytkem
- Použitím vhodnými nástroji
- Vhodným balením dílů
- Speciální podlahou
- Úpravou pracoviště
Vznik elektrostatického náboje nelze podceňovat. Je známo z historie, že právě elektrostatický náboj způsobil ztráty lidských životů a škody na majetku.