Sedadlo jako efektivní prostředek pro uzemnění personálu

Datum: 25.06.2017
  | 
Kategorie: Testy výrobků
Snažíme se ověřit citaci z normy: „sedadlo může být efektivním prostředkem pro uzemnění personálu, jestliže lze nalézt spolehlivý způsob pro vytvoření dostatečného propojení mezi osobou a sedadlem.“

Způsoby uzemnění ESD operátorů

U pohybujících se pracovníků, nebo tam, kde upoutané náramky znamenají ohrožení bezpečnosti, se doporučují ESD zemniče nohou (ESD patičky). Podle normy ANSI/ESD S20.20 „Pokud je použití náramku nepraktické, budou ESD podlaha a ESD obuv primárními prostředky řízení ESD.“ Pro upřesnění uvádíme citaci z normy CLC/TR 61340-5-2, kde se k uzemňování personálu píše: „První způsob je použití systému s náramky a druhý je použití systému podlahy/obuvi…Náramek je vyžadován v IEC 61340-5-1 pro operace, kde pracovníci při manipulaci nebo zpracování předmětů a komponent citlivých na ESD sedí. Důvodem pro tento požadavek je, že systémy s podlahou a obuví nemusí poskytovat spolehlivý kontakt se zemí, protože nohy nemusí být vždy v kontaktu s podlahou, když osoba sedí.

V kapitole o systému s obuví a podlahou norma praví: „Tato metoda je vhodná, pokud se vyžaduje pohyblivost personálu nebo jde o prostory s polohou ve stoje, kdy náramky nejsou vhodné a musí se s předměty ESDS manipulovat nebo je převážet.

Pro doplnění výše uvedených informací o základním uzemnění ESD operátorů citujeme ještě z kapitoly Sedadla s elektrostatickou ochranou: „I když IEC nedoporučuje sedadla jako prostředek pro uzemnění personálu na pracovišti, používání židlí, které splňují požadavky na rezistivitu od kontaktu s povrchem sedadla ke kolečkům, nebo nohám sedadla může sedadlo být efektivním prostředkem pro uzemnění personálu, jestliže lze nalézt spolehlivý způsob pro vytvoření dostatečného propojení mezi osobou a sedadlem. Jestliže je sedadlo navíc použito pro připojení cesty k zemi (jako primárního uzemnění) musí být maximální rezistance k zemi přes sedadlo a podlahu menší než 3,5 x 107Ω nebo menší než 1 x 1010Ω a současně napětí generované nábojem musí být < než 100 V. Musí být zajištěn trvalý kontakt mezi všemi prvky: osoba, sedadlo a povrch ESD podlahy. Výše uvedená situace, kde se používá sedadlo pro uzemnění personálu, může být použita jako jedna z možností úpravy plánu programu ESD.“

Dále norma uvádí: „Protože sedadlo má řadu mechanických dílů, dalších materiálů a několik propojovacích bodů mezi těmito materiály a díly nelze na tuto kombinaci spoléhat jako na náramek nebo na kombinaci podlaha/obuv pro uzemnění personálu. Přesto, pokud se zkouší podle specifikací na rezistanci, lze tato rozhraní kontrolovat, zda se dosahuje správného uzemnění. Podobně jako pro obuv nebudou sedadla dostatečně efektivní, pokud se nepoužívají s ESD podlahou.“

Test spolehlivosti uzemnění systému osoba – sedadlo - podlaha

Na základě údajů uvedených v normě jsme přistoupili k měření rezistance a elektrostatického pole následujících systémů:

  • Sedící osoba – náramek.
  • Stojící osoba – ESD obuv.
  • Sedící osoba – ESD obuv – ESD židle.

U systémů jsme jednorázově měřili pomocí digitálního měřiče rezistanci systému a elektrostatické pole na osobě v oblečení bavlněném, ve fleecové bundě a svetru, ale také pro porovnání jak na obyčejném linoleu, tak na ESD podložce. Jako ESD podložku jsme použili pryžovou rohož MS-N01. Část jsme omyli teplou vodou se saponátem, další část jsme navoskovali a poslední část jsme znečistili běžnou špínou (prach, písek). Vlhkost vzduchu 60%, teplota 22°C. Se změnou oděvu i čistoty podlahy očekáváme různé výsledky, ze kterých se budeme snažit vyvodit určité závěry.

Vyhodnocení testu

  • Při testování vsedě na obyčejné židli s náramkem se na bavlněném oděvu vygeneroval náboj až 400V, který byl však snížen za 10 sec na 60V pomocí systému s náramkem. Na plastové opěrce obyčejné židle zůstává 1kV stále. Vestoje v ESD obuvi se bavlněné triko nabilo i na 150V, ale náboj byl do 5 sec sveden.
  • Fleecová mikina na osobě negeneruje tak vysoký náboj, který jsme očekávali. V klidné poloze se jedná do 200V. Velice však nabíjí plastovou opěrku židle, až na 4,5kV.
  • Svetr je z hlediska ESD v našem testu nejhorší. Generuje při pohybu až 1,5kV na osobě, židli nabíjí pohybem na 6kV. Na svetru zůstává i po 20 sec hodnota 500V.
  • Při použití ESD oděvu s vetkaným vodivým vláknem je náboj i při pohybu pod 100V.
  • Samozřejmě jiná situace nastává na obyčejné židli nebo na znečištěné nebo navoskované ESD podlaze při použití ESD židle.
  • Na navoskované nebo příliš znečištěné ESD podlaze bylo při běžném pohybu naměřeno na svetru i 1600V, na fleecové mikině 1100V, na bavlně 500V a na ESD oděvu do 150V.
  • Lepším řešení se jeví stát v ESD obuvi než sedět na ESD židli. Pravděpodobně díky větší zatížené ploše chodidel. Kolečka jsou totiž v kontaktu se zemí velmi malými plochami, a znečištění podlahy (hlavně větší smítka) mohou tyto uzemňovací cesty přerušit.
Naši techničtí specialisté potvrzují, že při auditu až 70 % židlí nevyhovuje normou požadovaným hodnotám. ESD židle jako takové vyhovují, ale problém je silné znečištění podlahy a koleček židlí. Důležité je dbát na dodržení pořádku v EPA, popřípadě ošetřit podlahy antistatickými prostředky pro zlepšení ESD vlastností.

Kontroly ESD sedadel

Z již citované části normy: „…musí být maximální rezistance k zemi přes sedadlo a podlahu menší než 3,5 x 107Ω nebo menší než 1 x 1010Ω a současně napětí generované nábojem musí být < než 100 V. Musí být zajištěn trvalý kontakt mezi všemi prvky: osoba, sedadlo a povrch ESD podlahy“ vyplývá, že společnost, která používá sedadlo jako základní způsob pro uzemnění personálu, musí zajistit spolehlivý způsob kontroly sedadel. Kontrola by měla být každodenní, jednoduchá a rychlá. Výsledky kontrol by měly být archivovány pro případné pozdější audity. Zkrátka je nutné přesvědčit ESD operátory, aby věnovali stejnou pozornost měření židlí, jakou věnovali kontrole uzemňovacích náramků.

Společnost ABE.TEC s.r.o. nabízí řešení - Pocket Meg Seating

Pocket Meg SeatingK účelu rychlé kontroly nabízíme orientační megaohmetr antistatických povrchů Pocket Meg Seating, kterým uživatel může snadno zkontrolovat i rezistanci sedadla. Způsob měření je natolik jednoduchý, že ho mohou provádět i ESD operátoři: podložku propojit s měřicím přístrojem a pak ji vložit pod antistatické kolečko (nemusí být totiž nutně všechna antistatická). Měřicí přístroj položit na sedadlo. Přepnout do polohy Rg (rezistance vůči zemi) a stisknout tlačítko. Rozsvítí se diody, které informují o naměřené rezistanci. S Pocket Meg Seating můžete orientačně kontrolovat nejen sedadla, ale i pracovní povrchy, police, regály, vozíky, podlahu a další povrchy.

Sedadlo může být efektivním prostředkem pro uzemnění personálu, ale musí být dodržena čistota podlahy a sedadlo musí být pravidelně (každodenně) kontrolováno.

 Nákup on-line na www.antistatika.cz


Shrnutí

Při ESD auditech nevyhovuje až 65% ESD židlí požadavkům normy. Dbejte proto na čistotu podlahy a koleček ESD židlí. Občas doporučujeme omýt kolečka teplou vodou se saponátem. Ke každodenní kontrole židlí může posloužit Pocket Meg Seating.
Při ESD auditech nevyhovuje až 65% ESD židlí požadavkům normy. Dbejte proto na čistotu podlahy a koleček ESD židlí. Občas doporučujeme omýt kolečka teplou vodou se saponátem. Ke každodenní kontrole židlí může posloužit Pocket Meg Seating.
Při ESD auditech nevyhovuje až 65% ESD židlí požadavkům normy. Dbejte proto na čistotu podlahy a koleček ESD židlí. Občas doporučujeme omýt kolečka teplou vodou se saponátem. Ke každodenní kontrole židlí může posloužit Pocket Meg Seating.
1) Dbáte na ergonomické zásady dlouhého sezení při práci?
2) Požadujete mobilní židli na kolečkách nebo vyšší typ "barové" židle na nožkách?
3) Máte zajištěný sytém testování ESD sedadel?
Operátor pohybem na obyčejné čalouněné židli vygeneruje až 6KV. Snížení náboje lze docílit opatřením stávající židle ESD potahem. Jde v porovnání s pořízením ESD židle o levný způsob snížení ESD na pracovišti. Na trhu jsou k dostání i speciální spreje pro ESD ošetření čalounění.
.

e-Shopy a doplňující informace


soldering.cz

Ke stažení

fotografie

video
.

Exkluzivně v nabídce

ESD dílenské stoly a nábytek

ESD inspekce
.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace