FAQ
Pro snadnější orientaci v naší poradně jsme pro Vás připravili seznam témat, kterých se dotazy týkají. Můžete využít kombinaci více témat.
Hlavní témata
Nově přidané dotazy
Měření podlahy
Dobrý den, potřebovali bychom změřit podlahu z PVC v nemocnici. Jedná se o 2 místnosti, jedna o výměře cca 26 m2, druhá cca 12 m2. Jste schopni službu zajistit? Pokud potřebujete další informace, obratem zajistím.
ESD audit zajišťujeme. Nejprve předchází vytvoření cenové nabídky. Po obdržení objednávky jsme schopni audit podlahy provést do 2-5 pracovních dní, dle vytížení auditora. Služba je včetně protokolu z ESD auditu.
Školení ESD koordinátorů
Prosim o informaci, jake jsou nejblizsi terminy skoleni Mistni koordinator ESD.
Chápu, že je pro Vás důležité zjistit konkrétní plánované termíny školení. Činí tak většina společností, momentálně teď připravují rozpis školení na následující rok. Letos už školení ESD koordinátorů v předem vypsaném termínu neplánujeme. Prozatím jsme nestanovili ani termíny pro rok 2011, ale během jednoho týdne tak učiníme. Sledujte, prosím, záložku aktuality, tam nové termíny zveřejníme.
Interval karibrace testeru náramků a obuvi
Jak často bychom měli posílat tester náramků a obuvi na kalibraci? Je to někde v normách specifikováno?
Toto stanoví metrologický řád firmy dle zatřídění do kategorie měřidel. Doporučení zní jednou za 1-2 roky, záleží na počtu prováděných testování. Větší společnosti obvykle testery zasílají na kalibraci jednou ročně.
Měření rezistance při ESD auditu
Po jaké době mám odečíst hodnotu z měřáku při měření odporu podlahy?
Hodnota se odečítá dle normy po 15 vteřinách.
Příklad setu pro ESD koordinátory na měření podlah, pracovních stolů apod.
Americká a evropská norma
Mám dotaz ohledně hlavních rozdílů mezi požadavky evropské normy EN 61340-5-1 a americké normy ANSI/ESD S20.20. Náš nový potenciální zákazník prvotně požaduje pro zavedení ESD americký standard, ale pro nás by z důvodu implementace a následných kontrol bylo lepší ESD dle evropské normy.
Proti požadavku zákazníka většinou - lidově řečeno - nejede vlak. Vše záleží právě na domluvě dodavatele a zadavatele zakázky.
Normy se od sebe moc neliší. Americká je možná v několika detailech přísnější. Evropská, tedy její nová verze z roku 2008, dokonce z americké vychází. Nebála bych se přijmout požadavek zákazníka. Máte pravdu, že většina společností v Česku požaduje normu evropskou. Nemálo firem ale vychází i z normy americké, většinou jsou to dceřinné společnosti z USA, Japonska apod. Školíme i společnosti, které se řídí americkou normou, i když naše školení se odvolává na normu evropskou.
Nejdůležitější požadované meze rezistancí se shodují, opravdu se norma liší jen v detailech. Doporučuji konzultovat konkrétní rozdíly z praxe se společností, která s americkou normou má několikaleté zkušenosti. Jestli máte takovou příležitost.