Kontroly

Pro EPA vyhrazený prostor je třeba na základě jeho vybavení stanovit účinný systém kontrol a jejich periody. Stanovuje se např. dle normy ČSN EN 61340. Dokumentace kontrol slouží zejména pro prokázání trvalého fungování systému. Uvádíme potřebné kontroly, ale jejich časové provádění musí být stanoveno ve vnitropodnikové dokumentaci.

Měření ESD obuviZákladními prostředky k tomu, aby pracoviště a činnosti na něm prováděné trvale odpovídaly požadavkům na ochranu elektrostaticky citlivých součástek, jsou kontroly parametrů materiálů, vybavení a zapojení vyhrazeného prostoru a školení personálu. Tyto kontroly bezprostředně souvisí se systémy řízení a zabezpečování jakosti, jako jsou například normy systému ISO 9001. Je velmi důležité jakým způsobem budou kontroly ESD a školení začleněny do systémů řízení jakosti. Stále se objevují příklady, kdy nevhodně aplikovaný systém řízení jakosti spíše komplikuje, prodlužuje a prodražuje procesy. Zavedený systém jakosti, včetně systému antistatické ochrany, by měl sloužit firmě, nikoli naopak.

Pro daný vyhrazený prostor je třeba na základě jeho vybavení stanovit účinný systém kontrol a jejich periody.  Kontroly lze rozdělit na:

  • denní - kontrola pracovníků před vstupem do EPA prostoru,
  • průběžné - naplánovaná kontola jednotlivých předmětů ESD programu,
  • audit - celková kontrola funkce ESD programu dle požadavků normy ČSN EN 61340-5-1 ed.3 - interní nebo externí 1x ročně. Externím auditem je provedena objektivní hloubková kontrola.

Dokumentace kontrol slouží zejména pro prokázání trvalého fungování systému.

Navržený systém kontrol a časový harmonogram je nutné zdokumentovat v interním předpisu.

Navržená perodicita a náplň kontrol:

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace