Značení ve vyhrazeném prostoru

Datum: 25.06.2017
  | 
Kategorie: Značení
Ve vyhrazeném prostoru pro práci s elektrostaticky citlivým materiálem (v EPA) je potřebné označit:
  • hranice vyhrazeného prostoru,
  • jednotlivé přístroje a předměty, které mohou běžně překročit hranice vyhrazeného prostoru,
  • uzemňovací svorky vyhrazeného prostoru.
Základním požadavkem na nápisy a značení ve vyhrazeném prostoru je jejich zřetelná viditelnost a jednoznačnost. Zejména označení vyhrazeného prostoru a jeho hranice musí být jednoznačné.

Pro označení vyhrazeného prostoru se používá nápis s doporučovaným minimálním rozměrem 300 x 150 mm. Umístění nápisu musí být takové, aby byl viditelný pro personál před vstupem do vyhrazeného prostoru.

Hranice vyhrazeného prostoru se vyznačují podlahovou lepicí páskou se symboly. Používá se zejména tam, kde nejsou jednoznačně určeny meze EPA; a pro vyčlenění částí pracoviště, kde jsou provozovány činnosti nebo přístroje nevhodné pro elektrostaticky citlivé součástky – kopírky, testery s vysokým napětím, lakování apod.

Konec vyhrazeného prostoru se může označit nápisem "Opouštíte vyhrazený prostor". Měl by být viditelně umístěn před jeho opuštěním.

Pokud se ve vyhrazeném prostoru vyskytují holé vodiče s napětím, které přesahuje 250V střídavých a 500V stejnosměrných, použije se pro označení takovéhoto vyhrazeného prostoru nápis "Pozor - vyhrazený prostor s vysokým napětím".

Přístroje a další předměty, které se mohou běžně pohybovat přes hranice vyhrazeného prostoru, je také vhodné označit symbolem EPA. Uzemňovací svorky vyhrazeného prostoru by měly být taktéž označeny. Jsou možné různé symboly: buď EBP nebo česká verze.

Otázky, na které byste měli znát odpověď před nákupem značení:

"V jakém světovém jazyce značení požadujete?"
K dostání jsou návěstí jak v českém jazyce, tak i v anglickém a německém. Výjimkou není ani dvojjazyčné provedení.

"Jak velké návěstí potřebujete?"
Společnost ABE.TEC s.r.o. nabízí návěstí formátu A3, A4 a laminátovou tabuli o rozměru 600x300 mm.

"Sháníte antistatickou podlahovou pásku, tzn. s disipativními vlastnostmi a speciálním ESD lepidlem?"
Většinou jsou podlahové pásky z elektricky izolačního materiálu. Avšak k dostání jsou i ESD podlahové pásky.

Specialista radí: Nepodceňujte značení v prostorech EPA. Nedostatečné vymezení EPA bývá častou výtkou auditorů. Samozřejmostí je, umístit návěstí u všech vstupů do EPA prostorů nebo označit všechny chráněné pracovní stanice zvlášť.

Nákup na eShopu www.antistatika.cz


Shrnutí

1) V jakém světovém jazyce značení požadujete?
2) Jak velké návěstí potřebujete?
3) Sháníte antistatickou podlahovou pásku, tzn. s disipativními vlastnostmi a speciálním ESD lepidlem?
Nepodceňujte značení v prostorech EPA. Nedostatečné vymezení EPA bývá častou výtkou auditorů. Samozřejmostí je, umístit návěstí u všech vstupů do EPA prostorů nebo označit všechny chráněné pracovní stanice zvlášť.
.

e-Shopy a doplňující informace


soldering.cz

Ke stažení

fotografie

video
.

Exkluzivně v nabídce

ESD dílenské stoly a nábytek

ESD inspekce

Fotogalerie - Značení ve vyhrazeném prostoru

Ve vyhrazeném prostoru pro práci s elektrostaticky citlivým materiálem (v EPA) je potřebné označit. Příklady značení, štítel EPA, uzemňovací svorka.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace