Nejčastější nedostatky a chyby v EPA prostorech

Datum: 25.06.2017
  | 
Kategorie: Obecně
Vybudovat správně EPA prostor podle požadavků technické normy neznamená, že po pár měsících provozu bude tento EPA prostor stále normě vyhovovat. Aby se předcházelo chybám v uzemnění vybavení a operátorů, vzniku elektrostatického výboje (ESD), legislativním nejasnostem apod., slouží tzv. ESD audity.

Jaká je doporučená četnost ESD auditů vašich EPA prostorů?

Intervaly kontrol jsou doporučeny v normě ČSN EN 61340. Náramky a obuv by se měly kontrolovat minimálně jednou za směnu. U vybavení EPA je doporučený interval jednou za 3 měsíce. Naše doporučení u kontrol pracovních povrchů však zní: jelikož jsou pracovní povrchy součástí základní ochrany součástek (spolu s uzemněním operátorů přes náramek a s balením součástek), doporučujeme pracovní povrchy kontrolovat jednou měsíčně. Z praktických zkušeností z ESD auditů vyplývá, že u přibližně 8% pracovních povrchů se nedoměříme požadovaných hodnot rezistance.

Jak správně provádět ESD audity?

Vycházet by se mělo z požadavků zvolené technické normy, ale také z požadavků zadavatele zakázky. Ucelený praktický workshop jak správně provádět ESD audit organizujeme přibližně 2x ročně ve školicím středisku v Pardubicích.

Požadavky na předměty chránící před elektrostatickými náboji

Příklady nedostatků a chyb ve vybavení EPA prostor

Nejčastěji se chybuje v označení EPA, udržování čistoty, uzemnění operátorů, používání obalů, legislativě apod. V menších výrobách operátoři neoblékají ESD oděvy, nejsou proškoleni, ani není nadefinován nebo dodržován interval kontrol (ESD auditů).

Konkrétní nedostatky:

  • EPA prostor není oddělen od ostatních pracovišť a viditelně označen.
  • Uzemňovací body nejsou označeny příslušným symbolem.
  • Vybavení EPA (stoly, židle, vozíky, police) není označené příslušným symbolem.
  • Citlivé komponenty na ESD přemístěné mimo EPA prostor, nejsou umístěné ve vyhovujícím obalu.
  • Vybalování a balení materiálu probíhá v EPA.
  • Podlaha, kolečka vozíků a židlí nejsou udržovány v čistotě.
  • atd.
  • Více probíráme 2x ročně na praktickém workshopu Prověřte své znalosti ESD koordinátora a předejděte tak problémům při auditu Vašich EPA prostorů

Provádění ESD auditů je možné konzultovat na +420 466 670 035 nebo na abetec@abetec.cz


Shrnutí

Jelikož jsou pracovní povrchy součástí základní ochrany součástek (spolu s uzemněním operátorů přes náramek a s balením součástek), doporučujeme pracovní povrchy kontrolovat jednou měsíčně. Z praktických zkušeností z ESD auditů vyplývá, že u přibližně 8% pracovních povrchů se nedoměříme požadovaných hodnot rezistance.
Jak správně provádět ESD audity. Vycházet by se mělo z požadavků zvolené technické normy, ale také z požadavků zadavatele zakázky. Ucelený praktický workshop jak správně provádět ESD audit organizujeme přibližně 2x ročně ve školicím středisku v Pardubicích.
.

e-Shopy a doplňující informace


soldering.cz

Ke stažení

fotografie

video
.

Exkluzivně v nabídce

ESD dílenské stoly a nábytek

ESD inspekce
.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace